Majster ilúzie

13. 11 2022 07:00 | trinity
Majster ilúzie
Majster ilúzie Foto: Warner Bros./TV Markíza

FBI má v rukáve nové eso – iluzionistu, ktorého úžasné kúzla ohúrili celý svet a ktorý teraz... Odhalí triky najprefíkanejších zločincov!

(Deception, Seriál, USA, 11. marec 2018 – 27. máj 2018, Stereo, HD)
Hrajú: Jack Cutmore-Scott, Ilfenesh Hadera, Lenora Crichlow, Justin Chon, Laila Robins, Amaury Nolasco, Vinnie Jones, Stephanie Corneliussen


Sobota a nedeľa o 15.00 a cca 23.40 (Od 4. decembra.)
Existujú dva druhy klamu – ten pre zábavu, ktorým človeku spoľahlivo vyrazí dych napríklad nejaké kúzlo... A potom ten, ktorým sa, či už vedome alebo nevedome, klameme sami. Pretože, verte tomu alebo nie, robíme to naozaj všetci. Ak máme zlý deň, nahovárame si, že ten ďalší bude iste lepší, len aby sa nám uľavilo. Alebo keď sa pohádame s priateľmi či blízkymi, presviedčame sami seba, že to predsa bola ich vina, len aby nás nehrýzlo svedomie a mohli sme pokojne spať. Alebo ak sa necítime najlepšie a nerozumne odkladáme návštevu lekára zo strachu, čo by sme sa asi mohli dozvedieť – skrátka predstierame, že to predsa určite aj tak nič nie je... Naša myseľ nás klame každý deň. Ohýba realitu, aby z nej bolo to, čo chceme. To, čo potrebujeme. Alebo, skrátka, aby to všetko... Dávalo zmysel, aj keď nedáva.

Možno aj preto je úžasná šou s príznačným názvom Iba klam, s ktorou iluzionista Cameron Black (Jack Cutmore-Scott) – výnimočný talent, aký sa rodí raz za generáciu - už nejaký ten piatok hviezdi v Las Vegas, vždy vypredaná do posledného miestečka. Teda, vlastne, bola... Pretože dnes je jeho profesionálna kariéra v troskách. Dôvodom je obrovský škandál súvisiaci so šokujúcim obvinením z vraždy a odhalením ešte šokujúcejšieho, tridsať rokov starostlivo skrývaného tajomstva... Cameron má totiž brata, identické dvojča Jonathana!

Keď Jonathan vzápätí skončí za mrežami - za zločin, ktorý nespáchal -, Cameron by bez zaváhania uzavrel zmluvu hoc aj so samotným diablom, aby odhalil pravdu a dostal brata z väzenia. Diabla mu síce osud do cesty neprivedie... Zato však FBI. A aj keď ani bystrá a pôvabná agentka Kay Danielsová (Ilfenesh Hadera), ani Cameronov tím nie sú vždy nadšení jeho prístupom a mottom „Nič nie je nemožné!“, ukáže sa, že jeho na prvé počutie možno trochu strelene znejúci nápad spojiť sily a spraviť z neho oficiálneho konzultanta tajnej služby... Povedané jeho štýlom „dáva zmysel, aj keď nedáva“! :-)


Kto je kto
Cameron Black/Jonathan Black (Jack Cutmore-Scott)

Majster ilúzie - Cameron/Jonathan
Foto: Warner Bros.
 
Nie je to tak dávno, čo bol Cameron veľmi úspešným a slávnym (ktovie, možno dokonca najslávnejším) iluzionistom na svete. No jeho úctyhodne našliapnutá kariéra vyletela hore komínom v deň, keď jeho brata, dvojča Jonathana, zatkli, súdili a aj odsúdili za vraždu, ktorú nespáchal. Cameron sa práve preto pridal k FBI – aby dostal brata na slobodu. A ak popritom vyrieši aj nejaký iný neľahký prípad, dva či tri... O to lepšie! Jonathan, aj keď je fyzicky bratovi na nerozoznanie podobný, je tiež, ľudovo povedané, vytesaný z úplne iného dreva. Nie, nie je jeho pravý opak... Ale nie je ani taký idealista ako Cameron, pravidlá radšej ignoruje ako sa nimi riadi a pod tlakom nemáva najlepšie nápady a ani sa necíti ako ryba vo vode. Jonathan sa totiž pod tlakom (a, žiaľ, tiež údermi spoluväzňov) láme. Nuž a potom je tu ešte tá pekelne mätúca kapitola so Záhadnou ženou, ktorá má každé oko inej farby (Stephanie Corneliussen)!

Kay Danielsová (Ilfenesh Hadera)
Majster ilúzie - Kay
Foto: Warner Bros.
 
Medzi pôvabnou agentkou a Cameronom to už od ich prvého stretnutia poriadne iskrí, čo však obaja pripisujú skôr rozdielnemu vnímaniu sveta, rozdielnym prioritám, rozdielnym názorom na čokoľvek a kohokoľvek, skrátene rozdielom temer vo všetkom. Lenže na rozdiel od mnohých manželov, ktorí až po svadbe zistia, že im v spoločnom živote bránia „neprekonateľné rozdiely“, Kay a Cameron zisťujú opak – že toho majú, navzdory počiatočnému dojmu a predpokladom, prekvapivo veľa spoločného, že vo väčšine kľúčových otázok zmýšľajú podobne... A najmä, že sú nielen dobrý tím, ale že sa spolu aj dobre cítia - a že jednému na druhom stále viac a viac záleží...

Dina Clarková (Lenora Crichlow)
Majster ilúzie - Dina
Foto: Warner Bros.
 
Cameronova producentka, maskérka a vizážistka. Ako jedna z mála zasvätených poznala tajomstvo jeho dokonalých ilúzií, pretože poznala Jonathana. Vlastne, to nie je celkom presné. Ona Jonathana nielen poznala, ale i milovala. Pred časom totiž spolu chodili a aj keď rýchlo pochopili, že by radšej mali ostať len priateľmi, ani po rokoch naňho neodkáže myslieť s istou nostalgiou v srdci. Čo tak trochu komplikuje jej inak dosť sľubne vyzerajúci rodiaci sa vzťah s Mikeom.

Jordan Kwon (Justin Chon)
Majster ilúzie - Jordan
Foto: Warner Bros.
 
Pouličný iluzionista a mimoriadne talentovaný počítačový programátor a grafik, na rozdiel od zvyšku tímu, väčšinu pracovného i voľného času trávi dumaním nad novými trikmi, ich plánovaním, prípravou a neustálym zdokonaľovaním. A keďže väčšina z nich je i do istej miery nebezpečná, tiež snahou odhaliť a vyhodnotiť všetky potenciálne riziká, aby sa Cameronovi (a qj Jonathanovi) podarilo im včas vyhnúť a nezraniť sa... Alebo niečo horšie.

Deakinsová (Laila Robins)
Majster ilúzie - Deakinsová
Foto: Warner Bros.
 
Svojrázna šéfka špeciálnej jednotky FBI, v ktorej pracujú Kay a Mike, pôsobí na prvý pohľad skôr ako profesorka ekonómie, knihovníčka či banková úradníčka. Je to totiž suchárka na pohľadanie – a to nehovoríme len o jej zvláštnom zmysle pre humor. Lenže vždy, keď príde na lámanie chleba, dokáže, že je presne tou správnou osobou na správnom mieste. A aj keď sa občas zdá, že je taká rezervovaná a chladnokrvná, že hádam ani nemá srdce... Opak je pravdou.

Mike Álvarez (Amaury Nolasco)
Majster ilúzie - Mike
Foto: Warner Bros.
 
Navonok drsný tajný agent, ktorého nikto a nič len tak nevyvedie z miery, je, aj keď by to len málokto tipoval, v súkromí veľkým fanúšikom mágie - a Camerona Blacka obzvlášť. Je tiež neprehliadnuteľné, že čím bližšie príťažlivý vdovec a otec dvoch malých, až príliš živých chlapcov spoznáva temperamentnú Dinu, tým je ňou viac a viac očarený!

Gunter Gustaffsen (Vinnie Jones)
Majster ilúzie - Gunter
Foto: Warner Bros.
 
Večne ufrflaný a občas trošku snobsky pôsobiaci kulisár je nielen najstarším členom Cameronovho tímu, ale tiež najskúsenejším. Zo súčasných úspešných iluzionistov i mnohých zaslúžene penzionovaných veteránov by ste len ťažko našli nejakého, s kým alebo pre koho Gunter aspoň sem-tam nepracoval. A to je čo povedať! Camerona aj Jonathana má rád ako synov. Alebo skôr synovcov. No, Jonathana možno o kúsok viac, ten mu totiž veľmi pomohol v najťažších časoch a dokonca ho aj zamestnal.


Čo možno neviete
* Šarmantný Jack Cutmore-Scott, alias seriálové dvojčatá Cameron a Jonathan, je v skutočnom živote ženatý s o čosi známejšou hereckou kolegyňou Meaghan Rath, ktorú si (nielen) slovenskí diváci zamilovali ako Tani v akčnom krimiseriáli Havaj 5-0.

* Ak je vám Portoričan Amaury Nolasco, predstaviteľ seriálového agenta Mikea, povedomý, nemýlite sa – aj v našich končinách ho preslávila úloha Fernanda Sucreho, jedného z trestancov na úteku, v krimiseriáli Prison Break: Útek z väzenia!

* Ani bývalý profesionálny futbalista Vinnie Jones nie je žiadny neznámy. Vidieť ste ho mohli v menších či väčších roličkách nielen v seriáloch ako Chuck, Psych, Sherlock a Watsonová či Arrow, ale v mnohých filmoch, napríklad v romantickej komédii Ona je on! s Amandou Bynes a Channingom Tatumom, akčnom trileri Swordfish: Operácia Hacker s Johnom Travoltom, Hughom Jackmanom a Halle Berry či gansgterke Podfu(c)k s Jasonom Stathamom, Beniciom Del Torom a Bradom Pittom.

* Kalifornčana Justina Chona si zase možno pamätáte ako Erica z úspešnej filmovej série Twilight s Kristen Stewart a Robertom Pattinsonom v hlavných úlohách. Hoci v ňom stvárňoval tínedžera, v čase premiéry prvého z filmov mal už 27 rokov.

* V seriáli sa v menších, no dôležitých úlohách mihnú viaceré známe tváre. Napríklad sympaťák Billy Zane, alias slaboch Cal z Oscarmi ovenčeného Titanicu režiséra Jamesa Camerona s Leonardom DiCapriom a Kate Winslet. Alebo britský fešák Jack Davenport, alias dôstojník Norrington z prvých troch filmov o Pirátoch Karibiku s Johnnym Deppom, Orlandom Bloomom a Keirou Knightley!