Mŕtvy bod IV.

06. 08 2022 07:45 | trinity
Mŕtvy bod
Mŕtvy bod Foto: Warner Bros./TV Dajto

Telo krásnej Jane je doslova posiate množstvom tetovaní. Každé je kľúčom k nejakému zločinu – a možno... Aj k jej minulosti!

(Blindspot, Akčný seriál, USA, 42', 21. september 2015 - ..., Stereo, HD)
Hrajú: Sullivan Stapleton, Jamie Alexander, Rob Brown, Audrey Esparza, Ashley Johnson, Luke Mitchell, Ennis Esmer, Michelle Hurd, Archie Panjabi, Marianne Jean-Baptiste


Pondelok až štvrtok o cca 22.45
Mohol by to byť pokojne len zlý vtip niekoho, kto ukážkovo prestrelil, keď sa jednej noci priamo uprostred newyorského námestia Times Square nájde veľká cestovná taška bez majiteľa. No keďže žijeme v pohnutých časoch, kde aj tie najneškodnejšie pôsobiace veci a osoby môžu predstavovať nepredstaviteľné nebezpečenstvo – a keďže na tej taške visí ceduľka s jasnými inštrukciami „Zavolajte FBI!“ -, asi neprekvapí, že kompetentné orgány okamžite začnú konať. Oveľa väčším prekvapením, než to, že v podozrivej batožine nie je žiadna nálož, je to, čo ukrýva naozaj. Teda, koho! Pred šokovanými zrakmi experta z protibombového komanda sa totiž z tašky zrazu vynorí neznáma mladá žena (Jamie Alexander), úplne nahá. A takmer celé jej telo pokrývajú tetovania...

Ešte väčším prekvapením je však stretnutie s ňou pre ostrieľaného agenta FBI Kurta Wellera (Sullivan Stapleton), ktorého poveria vyšetrovaním tohto zvláštneho incidentu. Pretože aj keď podľa zvyčajných kritérií nespadá tak úplne do jeho kompetencie, jedna prekvapivá stopa ho s prípadom spojí nad všetky pochybnosti. V záplave kryptických tetovaní krásky, ktorá zjavne trpí rozsiahlou amnéziou, sa totiž ukrýva i jedno mimoriadne jasné a zrozumiteľné – Kurtovo meno na jej chrbte!

Keď sa Kurt a jeho tím pustia do podrobnej analýzy tetovaní neznámej, ktorej dajú univerzálne meno všetkých žien v Spojených štátoch s neznámou identitou – Jane Doeová -, odhalia v nich labyrint znepokojujúcich stôp k mnohým nepredstaviteľným tajomstvám a odhaleniam. A pravda, ku ktorej sa vďaka nim krôčik po krôčiku postupne prepracúvajú... By mohla svet, ako ho poznáme, zmeniť raz a navždy.


Kto je kto
Kurt Weller (Sullivan Stapleton)

Mŕtvy bod - Kurt
Foto: Warner Bros.
 
O tom, že je jedným z najlepších špeciálnych agentov FBI v teréne, nikdy nik z jeho nadriadených nepochyboval. A bolo len otázkou času, kedy si kompetentní uvedomia, že má na viac a že rovnako skvelo a efektívne, ako dokáže viesť svoj vlastný tím, dokáže riadiť aj celú pobočku FBI! Jeho jedinou slabinou, jediným naozaj zraniteľným miestom v inak spoľahlivo fungujúcom ochrannom štíte, ktorým si sám obohnal svoje srdce po tragédii, z ktorej sa nikdy celkom nespamätal... Je Jane. Spočiatku preto, lebo v nej videl svoju kamarátku z detstva Taylor, ktorá pred rokmi bez stopy zmizla, akoby sa po nej zľahla zem. Napokon, nasvedčovalo tomu množstvo jasnou rečou hovoriacich dôkazov, vrátane analýzy DNA. A potom preto, lebo do hry (ne)plánovane vstúpila láska, ktorej dopad na jeho osobný i pracovný život asi najnápadnejšie pripomína, ehm... Následky kobercového náletu.

Jane/Remi/Alice/Taylor (Jamie Alexander)
Mŕtvy bod - Jane
Foto: Warner Bros.
 
Keď sa úplne nahá, na smrť vystrašená a bez jedinej spomienky na svoj predošlý život objavila uprostred Times Square, len málokto by si trúfal odhadnúť, akým smerom sa bude uberať jej nový život. Nečudo – komu by už len napadlo, že kráska s telom doslova posiatym množstvom tetovaní, ktorú vtedy FBI vzala do ochrannej väzby, sa krátko nato stane neoceniteľnou zbraňou v boji proti zločinu! No presne to sa stalo, pretože hoci si nespomínala na to, kým predtým bola, kde a aký život žila a čo sa jej vlastne stalo, mnohé z jej mimoriadnych schopností ostali umelo vyvolanou amnéziou (po predávkovaní experimentálnym liekom ZIP, určeným na liečbu posttraumatickej poruchy) prekvapivo nedotknuté. Napríklad schopnosť dohovoriť sa viacerými cudzími jazykmi či znalosť úctyhodného spektra bojových umení. Spočiatku viaceré indície nasvedčovali tomu, že by Jane mohla byť Kurtovou dlhé roky nezvestnou kamarátkou z detstva. Ukázalo sa však, že pravda o oboch je oveľa šokujúcejšia...!

Edgar Reade (Rob Brown)
Mŕtvy bod - Edgar
Foto: Warner Bros.
 
Rozhodnutím vedenia vziať do tímu Jane, o ktorej v tom čase nikto z nich nevedel nič smerodajné – teda, až na možnosť, že by pre nich i pre svet mohla predstavovať obrovské bezpečnostné riziko –, spočiatku nebol veľmi nadšený. A ani sa tým netajil! No ťažko povedať, či mu bolo viac proti srsti nasledovanie stôp ukrytých v Janeiných tetovaniach, alebo ho skôr iritovala z jeho pohľadu neospravedlniteľná Kurtova evidentná slabosť pre krásnu neznámu... On sám by si zrejme nikdy nedovolil zamilovať sa do niekoho, o kom vie tak trestuhodne málo. Vlastne, keď sa to tak vezme, jeho vlastná vzťahová bilancia je dosť smutná – s Kurtovou sestrou Sarah (Jordana Spiro) to pre jej bezpečie skončil skôr, ako sa ich vzťah mohol prehĺbiť, s krásnou novinárkou Megan (Reshma Shetty) mu to tiež nevyšlo a s Tashou, s ktorou si skvelo rozumejú a evidentne sa majú radi viac než len kamaráti, sa im akosi stále nedarí ten malý, no podstatný krok od priateľstva k láske.

Natasha „Tasha“ Zapatová (Audrey Esparza)
Mŕtvy bod - Tasha
Foto: Warner Bros.
 
Než sa stala agentkou FBI a posilou Kurtovho tímu, päť rokov tvrdo drela v službách newyorskej polície. Úzkostlivo sa snaží pred kolegami utajiť svoju závislosť od hazardu a obrovské dlhy, v ktorých sa kvôli nej ocitla. V tomto bezútešnom bludnom kruhu sa ocitla pre mučivý pocit viny, že nedokázala zabrániť smrti svojho vtedajšieho partnera v službe. Len slepý by nevidel, že medzi ňou a Edgarom niečo je, no či vôbec niekedy môžu byť spolu je vo hviezdach. Vlastne, keď sa rozhodne odísť z FBI a pridať sa k CIA, skôr úplne nemožné...

Pattersonová (Ashley Johnson)
Mŕtvy bod - Pattersonová
Foto: Warner Bros.
 
Spočiatku bola jednou z najlepších analytičiek a forenzných špecialistiek FBI, potom (vďaka úžasnej appke Wizzardville) jednou z vychádzajúcich hviezd v Silicon Valley a občasnou tajnou hackerkou, aby sa nakoniec znova vrátila k tímu, ktorý aj vďaka nej funguje ako švajčiarske hodinky. No tentoraz už ako plnohodnotná špeciálna agentka. Nebyť jej výnimočných schopností a možno tak trochu až obsedantnej záľube v riešení krížoviek, hádaniek a rébusov... Ktovie, či by niekto iný na jej mieste vôbec dokázal odhaliť tajomstvá ukryté za Janeinými tetovaniami?

Roman Briggs (Luke Mitchell)
Mŕtvy bod - Roman
Foto: Warner Bros.
 
Spočiatku sa sympatický, no problémový bradatý mladík objavoval len v zopár útržkoch Janeiných spomienok, no keď jedného dňa vtrhol do jej (nového) života ako veľká voda, nič už nebolo ako predtým. Ukázalo sa totiž, že ich nespája len neutešená, ba až tragická minulosť, drsný bojový výcvik a (svojho času) aj dosť radikálne názory a ciele, ale i rovnaká krvná skupina a... DNA!


Čo možno neviete
* Šarmantného Austrálčana Sullivana Stapletona si možno pamätáte ako odvážneho generála Temistokla z dobrodružného filmu 300: Vzostup impéria, najviac skalných fanúšikov mu však okrem Kurta Wellera v Mŕtvom bode priniesla i úloha Damiena Scotta v drsnom britsko-americkom akčnom seriáli Protiúder.

* Ak sa vám zelenooká kráska Jamie Alexander zdá povedomá... Nemýlite sa. Na obrazovkách Markízy ste ju videli dávno predtým, než ju preslávila úloha amnéziou sužovanej Jane v Mŕtvom bode či nemenej neohrozenej lady Sif vo filme Thor a jeho pokračovaniach. V mysterióznom seriáli Kyle XY stvárnila tajomnú Jessi XX, ktorá sa rovnako ako Kyle – a tak trochu paradoxne v podstate i dosť podobne ako Jane – zrazu objavila úplne nahá na neznámom mieste a nevedela si spomenúť vôbec na nič!

* Ani sympaťák Luke Mitchell, ktorý vstúpil do deja v druhej sérii a poriadne v ňom zamiešal karty, nie je pre divákov skupiny Markíza úplnou neznámou. Vidieť ste ho mohli napríklad v dobrodružnom seriáli H2O: Stačí pridať vodu, v ktorom stvárnil talentovaného športového potápača Willa, alebo v seriáli Ľudia zajtrajška (o novej, dokonalejšej verzii druhu známeho ako homo sapiens), v úlohe ich vodcu Johna.

* Kurtovu seriálovú sestru Sarah stvárnila Newyorčanka Jordana Spiro, ktorá si strihla hlavnú úlohu pôvabnej mladej chicagskej chirurgičky Grace Devlinovej v seriáli Doktorka mafie.