Smrtonosná zbraň III.

02. 07 2022 07:45 | trinity
Smrtonosná zbraň
Smrtonosná zbraň Foto: Warner Bros./TV Dajto

Títo detektívi síce na prvý i každý ďalší pohľad nemajú nič spoločné, no keď sa spolu pustia do akcie... Nikto ich nezastaví!

(Lethal Weapon, Kriminálny seriál, 44', USA, 21. september 2016 - ..., Stereo, HD)
Hrajú: Damon Wayans, Keesha Sharp, Kevin Rahm, Michelle Mitchenor, Jordana Brewster, Johnathan Fernandez, Chandler Kinney, Dante Brown, Sean William Scott, Clayne Crawford


Sobota a nedeľa o cca 15.40 a 22.30
Nie je to tak dávno, čo sa jeden krásny slnečný deň, ktorý sa mal stať tým najkrajším v jeho živote, pre svojrázneho texaského policajného dôstojníka Martina Riggsa (Clayne Crawford) zmenil na desivú nočnú moru, z ktorej sa nikdy celkom nespamätal. Deň, keď sa mal tešiť z narodenia vytúženého synčeka, sa totiž stal dňom, keď navždy prišiel oňho i svoju milovanú manželku Mirandu (Floriana Lima). Bolo to o to mučivejšie a nepochopiteľnejšie, že ich nestratil pri pôrode, ale vinou akéhosi šialenca, ktorý jeho životnú lásku a dieťa, ktoré sa práve začalo pýtať na svet, vo vysokej rýchlosti zošrotoval cestou do nemocnice. A že nešlo o náhodu, ani nehodu...

Prežitá trauma zmenila Martina na trosku holdujúcu alkoholu, ktorá nevynechala jedinú príležitosť, ako riskovať svoj biedny život – v zúfalej nádeji, že pri troške šťastia ho oň konečne niekto pripraví! Nečudo, že sa nik dvakrát netrhal, aby bol jeho novým partnerom. Ani po tom, čo sa v zanedbanom prívese, ktorému hovoril domov, presťahoval do Los Angeles, Mirandinho rodiska i miesta posledného odpočinku, a stal sa novou posilou tamojšieho oddelenia lúpeží a vrážd. Nepopulárny Čierny Peter napokon pristal v rukách ostrieľaného policajného veterána Rogera Murtaugha (Damon Wayans, Sr.), ktorý sa práve zotavil z menšieho infarktu – dostal ho na pôrodnej sále, keď prichádzalo na svet jeho v poradí už tretie dieťa, rozkošná dcérka Harper (dvojčatá Madison a Mikayla). Keďže za týchto okolností bol adrenalín to posledné, čo Roger potreboval ku šťastiu, zrejme ani veľmi neprekvapí, že sa Martina plánoval čo najrýchlejšie opäť zbaviť!

Lenže... Na prekvapenie oboch sa veľmi rýchlo ukázalo, že navzdory počiatočnej skepse, nedôvere, pochybnostiam a pretrvávajúcim diametrálne odlišným názorom na, ehm, asi úplne všetko, im to spolu „ladí“. A že ak to prežijú, možno by mohli byť nielen skvelo zohraným a nečakane efektívnym tímom, ale i... Priateľmi.


Kto je kto
detektív Roger Murtaugh (Damon Wayans)

Smrtonosná zbraň - Roger
Foto: Warner Bros.
 
Veterán losangeleského policajného oddelenia lúpeží a vrážd si svoj návrat do práce po ľahkom infarkte nepochybne predstavoval úplne inak, ako napokon vypálil – rozhodne nerátal s tým, že mu šéf prifarí nového partnera skôr, než sa vôbec stihne aklimatizovať. A ani omylom nepredpokladal, že dotyčný bude chlapík, ktorý je, ako to len slušne povedať... Chodiaca katastrofa. Skrátka a dobre, zosobňuje všetko, čomu sa Roger plánoval preventívne radšej vyhnúť, aby si neprivodil ďalší infarkt. Pretože ten by už možno nemusel prežiť! Našťastie ho však kapitán Avery zjavne pozná lepšie, ako sa Roger pozná sám, a tak správne vytušil, že spárovať letargicky rezignovaného Murtaugha s temer samovražednou „duracellkou“ Riggsom... Je možno jediná cesta, ako jednou ranou zachrániť dvoch skvelých detektívov v ťažkej životnej situácii.

detektív Martin Riggs (Clayne Crawford)
Smrtonosná zbraň - Martin
Foto: Warner Bros.
 
Svojrázny samorast, v ktorého žilách akoby koloval čistý adrenalín, na svojom živote nikdy nijako extra nelipol - z vcelku pochopiteľných dôvodov, ktoré postupne vychádzajú najavo... Zrejme i preto bol svojho času členom špeciálnych jednotiek Navy SEALs. O pár rokov neskôr sa rozhodol trochu „zvoľniť tempo“ a stal sa policajtom protidrogového oddelenia v texaskom El Pase. Spoznal Mirandu, do ktorej sa osudovo zamiloval a oženil sa s ňou. Keď o pár rokov neskôr otehotnela, bol najšťastnejším mužom na svete - a keď ju i synčeka navždy stratil, stratil i sám seba. Zrútil sa mu celý svet, preto začal riskovať ešte viac – akoby podvedome dúfal, že ho nejaká zblúdená guľka, tvrdá päsť alebo explózia konečne pošle na druhý svet a zbaví utrpenia... A neprestal s tým ani v Los Angeles, kam sa po Mirandinej smrti presťahoval a kde vďaka tichej intervencii jeho svokra, vplyvného právnika Ronnieho Delgada (Tony Plana), začal pracovať na oddelení lúpeží a vrážd.

Trish Murtaughová (Keesha Sharp)
Smrtonosná zbraň - Trish
Foto: Warner Bros.
 
Rogerova milujúca manželka a matka jeho troch detí - tínedžerov Riany (Chandler Kinney) a Rogera juniora, prezývaného RJ (Dante Brown), a benjamínka Harper, ktorá sa rodičom „pošťastila“, keď tí starší pomaly začali trénovať, ako vyletieť z hniezda – je brilantná právnička. Spočiatku pracovala ako súdna obhajkyňa, no táto práca ju už dlhšie nenapĺňala a stále viac a viac ju frustrovala. A keď ju jedného dňa v právnej kancelárii, pre ktorú sa išla doslova zodrať, ešte aj sprosto preskočili a namiesto nej spravili partnerom iného kolegu, niečo sa v nej zlomilo a... Spontánne podala výpoveď!

kapitán Brooks Avery (Kevin Rahm)
Smrtonosná zbraň - Brooks
Foto: Warner Bros.
 
Ak sympatický šéf losangeleského policajného oddelenia lúpeží a vrážd nejakým zázrakom ešte nestihol nadobudnúť žalúdočné vredy... Najneskôr od chvíle, keď sa rady jeho podriadených rozšírili o neriadenú strelu menom Martin Riggs, si bez debaty na nejaký riadne húževnatý zarobil! Napokon, musieť týždeň čo týždeň vysvetľovať nadriadeným, prečo pri každom zásahu „tímu snov“ dochádza k šialenému, až astronomickému nárastu výdavkov na škody, ktorý hrozí v rekordne krátkom čase kompletne vyčerpať jeho ročný rozpočet, nie je žiadna balada... Nie je žiadnym tajomstvom, že než nastúpil do funkcie, bol Rogerovým partnerom. A hoci to nikomu extra nevešia na nos, ani to, že je v súkromí už nejaký ten piatok šťastný s istým Toddom. Tajomstvom, a prekvapivo temným, však rozhodne je čosi, čo Brooks urobil pred rokmi, aby dostal za mreže vraha, na ktorého bola spravodlivosť prikrátka...

Dr. Maureen „Mo“ Cahillová (Jordana Brewster)
Smrtonosná zbraň - Maureen
Foto: Warner Bros.
 
Atraktívna policajná psychologička zvyčajne dokáže spoľahlivo prekuknúť každého už pri prvom stretnutí. Teda, až na pár výnimiek. Tou prvou bol, samozrejme, Riggs. Poriadne tvrdý oriešok, ktorý nechcel byť rozlúsknutý za žiadnu cenu, hoci nedobrovoľne – na príkaz vedenia - pravidelne zahrieval povestný gauč v jej ordinácii. A ďalšou... Nuž, niekto, koho si pustila veľmi blízko k telu. To bolo pre ňu zároveň poučením i varovaním, že láska je naozaj slepá - a nijako to neovplyvní, ani nezmení ani pár titulov pred a za menom, ani nejaký ten diplom na stene.


Čo možno neviete
* Seriál vychádza z rovnomennej kultovej filmovej série s Melom Gibsonom v úlohe Martina Riggsa a Dannym Gloverom ako Rogerom Murtaughom. Objaví sa v ňom i niekoľko ďalších postáv známych i z filmovej klasiky, iné sú nimi len voľne inšpirované. Napríklad seriálový kapitán Brooks Avery je mierne upravenou verziou filmového policajného kapitána Eda Murphyho (Steve Kahan) a policajná psychologička Mo Cahillová je zase o čosi modernejšou variáciou filmovej Dr. Stephanie Woodsovej (Mary Ellen Trainor).

* Po dvoch sériách sa tvorcovia rozhodli nepredĺžiť Clayneovi Crawfordovi zmluvu a detektíva Martina Riggsa, ktorého v seriáli stvárňoval, nahradiť iným, v podaní o dva roky staršieho Seana Williama Scotta. Toho majú milióny fanúšikov po celom svete neoddeliteľne spojeného s úlohou Stiflera v (zatiaľ) štyroch častiach strelenej kultovej filmovej komédie Prci, prci prcičky!