Sherlock a Watsonová III.

12. 06 2022 07:45 | trinity
Sherlock a Watsonová
Sherlock a Watsonová Foto: CBS/TV Doma

Má brilantný mozog, no v medziľudských vzťahoch je úplne stratený. Na tento „neduh“ však našťastie existuje liek... Ona.

(Elementary, Kriminálny seriál, 43´, USA, 27. september 2012 - ..., Stereo, HD)
Hrajú: Jonny Lee Miller, Lucy Liu, Aidan Quinn, Jon Michael Hill


Sobota a nedeľa o 20.30 (Od 2. júla.)
Keď sa jeho úspešný, no zároveň tiež veľmi komplikovaný život v rodnom Londýne vďaka jeho drogovým excesom doslova rozsypal na prach, rozhodol sa výstredný Angličan Sherlock Holmes (Jonny Lee Miller) začať odznova na, ľudovo povedané, druhom konci sveta – v New Yorku! Po absolvovaní nevyhnutnej odvykačky mu vrátiť sa späť do života pomáha nielen jeho nová práca zvláštneho poradcu newyorskej polície, pod vedením kapitána Tobiasa Gregsona (Aidan Quinn), s ktorým sa pozná už nejaký ten piatok, ale predovšetkým bývalá skvelá chirurgička, dnes životná koučka Dr. Joan Watsonová (Lucy Liu) – jeho pestúnka, domáca, bodyguardka a asistentka v jednom.

Hoci Joan mala podľa pôvodných plánov Sherlockovho otca len dohliadať na jeho uzdravovanie a zabrániť jeho prípadnej recidíve, netrvá dlho a stane sa pre svojho klienta nenahraditeľnou spoločníčkou a prekvapivo i (teda obzvlášť pre Sherlocka) rovnocennou partnerkou vo vyšetrovaní jednotlivých prípadov. A je nepochybne len otázkou času, kedy si vďaka svojmu extravagantnému klientovi, šéfovi, spolubývajúcemu a partnerovi v jednom uvedomí, že ju jej nový život po jeho boku a spolupráca s políciou... Baví oveľa viac, než by kedy predpokladala. A že možno práve to je ten chýbajúci kúsok skladačky jej života, ktorý konečne zapadne na svoje miesto!


Kto je kto
Sherlock Holmes (Jonny Lee Miller)

Sherlock a Watsonová - Sherlock
Foto: CBS
 
Excentrický Angličan bol svojho času neoceniteľným konzultantom britského Scotland Yardu - keď ho však jeho drogová závislosť doslova prevalcovala, narýchlo opustil Londýn a presťahoval sa... Rovno na iný kontinent, do New Yorku! Menší škrt cez rozpočet mu urobil jeho rázny otec, ktorý ho prinútil bývať pod jednou strechou s šarmantnou Dr. Joan Watsonovou – aby mu pomohla úspešne prejsť všetkými štádiami odvykania od heroínu a zabrániť jeho možnej recidíve. Vďaka svojmu niekdajšiemu kolegovi zo Scotland Yardu Tobiasovi získal miesto poradcu oddelenia vrážd newyorskej polície – a tiež vďaka svojim dych vyrážajúcim schopnostiam vidieť, čo iní nevidia a nájsť stopy aj v prípadoch, ktoré pre iných končia v slepých uličkách... Jeho legendárny zmysel pre detaily a talent vyvodiť vždy tie správne závery ho skrátka robia neoceniteľným. Jeho vzťah sa Joan je spočiatku poznačený neprehliadnuteľnou nedôverou z oboch strán – on sa k nej správa ako k neželanému votrelcovi, ktorý proti jeho vôli vnikol do jeho životného priestoru, aby jeho život zmenil na peklo, ona si je zase skalopevne istá, že jej nedobrovoľný zverenec skôr či neskôr opäť podľahne svojej závislosti! No netrvá dlho a ich vzájomnú úctu a rešpekt, ktoré ich intenzívnou spoluprácou i spoločným životom pod jednou strechou každým dňom narastajú, nemožno prehliadnuť – rovnako ako silné a úprimné priateľstvo, ktoré sa medzi nimi postupne zrodí.

Dr. Joan Watsonová (Lucy Liu)
Sherlock a Watsonová - Joan
Foto: CBS
 
Ktovie, čo asi čakala, keď pristúpila na to, že geniálnemu, no predsa len i dosť svojráznemu detektívovi Holmesovi pomôže prejsť peklom a zaradiť sa do normálneho života - teda, ak je niečoho takého vôbec schopný, samozrejme... Rozhodne však nebola pripravená... Naňho. Preto aj keď sa pokúša viesť svoj život (vlastne skôr torzo svojho niekdajšieho života) rovnako, ako pri svojich predošlých klientoch – chodiť do opery, zabehať si, čítať zaujímavé knihy či randiť, veľmi sa jej to nedarí. Koniec koncov, strážiť ho na každom kroku a chrániť pred prípadným návratom k drogám je riadna fuška! Preto sa od neho v podstate dňom i nocou nepohne ani na krok a dokonca sa k nemu nasťahuje! No ťažký boj ju čaká nielen so Sherlockom a jeho démonmi, ale aj s jej vlastnými - pred pár rokmi totiž prišla o licenciu, keď jej jeden z jej pacientov zomrel na operačnej sále priamo pod rukami, z čoho sa dodnes celkom nespamätala a čo si zrejme nikdy neprestane vyčítať... Keď Sherlock prijme prácu poradcu newyorskej polície, pochopiteľne ho sprevádza i na miesta činu, výsluch prípadných svedkov či návštevu pozostalých. Nie je však len jeho tichým a pekným príveskom a nestojí po celý čas nečinne v kúte, práve naopak – vďaka svojim neoceniteľným lekárskym skúsenostiam mu aktívne pomáha s riešením kriminálnych prípadov, čím si postupne, krôčik po krôčiku, získava Sherlockov rešpekt. A ako čas plynie... Si sama prekvapene uvedomí, že policajná práca je zrejme to, čo jej dosiaľ v živote chýbalo a čo ju napĺňa!

kapitán Tobias „Toby“ Gregson (Aidan Quinn)
Sherlock a Watsonová - Toby
Foto: CBS
 
Sympatický policajný kapitán, ako vystrihnutý z príručky správnych policajných dôstojníkov – s dobrým nosom na ľudí a v podstate neexistujúcim súkromným životom - sa so Sherlockom pozná ešte z čias, keď newyorská polícia spolupracovala s protiteroristickým oddelením Scotlandu Yardu pri pátraní po páchateľoch zodpovedných za útoky z 11. septembra. Preto preňho ani Sherlockovo excentrické správanie, ani jeho povýšenosť nie sú žiadnym prekvapením, aj keď ho z času na čas dosť vytáčajú. Na druhej strane si však veľmi dobre uvedomuje, že je na jeho pomoc odkázaný, hoci to znamená v blízkej či vzdialenejšej budúcnosti počítať s riadnymi problémami... Zrejme aj preto, aj keď určite nielen preto, je bystrý a vzdelaný kapitán jedným z mála ľudí, ktorých si občas až asociálne pôsobiaci Sherlock naozaj váži, hoci mu neraz rázne pristrihne hrebienok, ak to situácia vyžaduje – napríklad pri výsluchu podozrivých či komunikácii s pozostalými.

detektív Marcus Bell (Jon Michael Hill)
Sherlock a Watsonová - Marcus
Foto: CBS
 
Patrí k najschopnejším vyšetrovateľom newyorského policajného oddelenia. Je si vedomý svojich vlastných kvalít, rešpektuje autority a pravidlá, je profesionál každým cólom a lojálny k priateľom a kolegom. Z úzkej spolupráce so Sherlockom nie je dvakrát nadšený, pretože hoci dokáže oceniť jeho nespochybniteľný prínos pri riešení komplikovaných, zamotaných alebo zdanlivo úplne žiaden zmysel nedávajúcich prípadov, zvyčajne je voči jeho postupom a myšlienkovým pochodom značne skeptický, má na motívy zločincov a prípady ako také diametrálne odlišný názor a spochybňuje Sherlockove metódy. Podľa neho sú totiž väčšinou (teda vlastne skoro vždy) príliš riskantné, príliš strelené a tiež príliš... Nepredvídateľné. A maximálne ho irituje, že ich občas dokonca vôbec nechápe. Tak či onak, aj napriek všetkým týmto výhradám, je Sherlockovi vďačný za jeho brilantné závery a ani sa nepokúša skrývať, ako veľmi obdivuje jeho výnimočné kombinatorické schopnosti a deduktívne myslenie.