Slečna Marplová III.

02. 06 2022 11:10 | trinity
Slečna Marplová
Slečna Marplová Foto: ITV Studios/Markíza KRIMI

Navonok možno pôsobí placho a krehko, no v skutočnosti je táto milá stará pani... Brilantná a nekompromisná detektívka!

(Agatha Christie's Marple, resp. Marple, Detektívny seriál, Veľká Británia, 12. december 2004 – 29. december 2013, Stereo, HD)
V hlavnej úlohe: Julia McKenzie, Geraldine McEwan


Piatok o 20.55
Na prvý pohľad si možno poviete, že v každej dedine, v každom malom mestečku (o veľkomestách nehovoriac) nájde človek na každý prst zo desať podobných starých dievok ako slečna Marplová (v 1.-3. sérii Geraldine McEwan; v 4.-6. sérii Julia McKenzie) z idylickej dedinky menom St. Mary Mead. Alebo aspoň jednu-dve. Nuž, viac mýliť sa ani nemôžete, pretože výnimočných dám ako ona je na svete ako šafranu. Vlastne, je viac ako pravdepodobné, že druhú takú už nenájdete, aj keď sa budete akokoľvek snažiť!

Slečna Marplová totiž navonok možno pôsobí placho a krehko, no v skutočnosti je táto milá stará pani... Brilantná a nekompromisná detektívka! A hoci záhadné a šokujúce prípady, ktoré sú riadne tvrdým orieškom aj pre políciu, ktorá má ich vyriešenie takpovediac v popise práce, sama aktívne nevyhľadáva... Keď sa k nej o nejakom niečo donesie, zvyčajne prostredníctvom vždy o všetkom dokonale informovaných vidieckych tamtamov (rozumej miestnych klebetníc), alebo oň náhodou zakopne (väčšinou obrazne, no občas i doslovne) počas návštevy priateľov, príbuzných alebo známych, ktorých má v St. Mary Mead a jeho blízkom i vzdialenejšom okolí slušnú kôpku, väčšinou netrvá dlho a pomôže ho vyriešiť.

Asi neprekvapí, že strážcovia zákona nie sú spočiatku veľmi otvorení pomoci od nenápadnej dámy v rokoch, od ktorej by skôr očakávali vlastnoručne pletený šál alebo recept na skvelý nedeľný múčnik ako analytickú myseľ ostrú ako britva a schopnosť dedukcie, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani celý tandem detektívov zo Scotland Yardu. Vďaka jej reputácii a pozorovaciemu talentu, aký nemá široko-ďaleko obdoby, sa to však zvyčajne raz-dva zmení...


Čo možno neviete
V hlavnej úlohe bystrej a všetečnej vidieckej starej dievky Jane Marplovej, ktorá svojimi detektívnymi schopnosťami strčí do vrecka nejedného miestneho strážcu zákona, sa vystriedali hneď dve skvelé britské herečky – v prvých troch sériách dnes už žiaľ, nebohá Geraldine McEwan, ktorú si môžete pamätať napríklad aj ako šialenú bosorku Mortiannu z dobrodružnej klasiky Robin Hood: Kráľ zbojníkov s Kevinom Costnerom, v ďalších troch sériách o 9 rokov mladšia Julia McKenzie. Rozhodnutie vzdať sa role Slečny Marplovej a prenechať jej stvárnenie inej herečke urobila vtedy 75-ročná Geraldine sama a bolo priamo ovplyvnené jej ťažkým pádom krátko pred Vianocami, pri ktorom si zlomila bedrový kĺb.