Profilovač

17. 05 2022 15:50 | trinity
Profilovač
Profilovač Foto: Warner Bros./Markíza KRIMI

Otec a syn - sériový vrah a geniálny detektív - musia spolupracovať. A kombinácia geniality a šialenstva... Je pekelne nebezpečná!

(Prodigal Son, Kriminálny seriál, USA, 23. september 2019 – 18. máj 2021, Stereo, HD)
Hrajú: Tom Payne, Michael Sheen, Bellamy Young, Lou Diamond Phillips, Halston Sage, Aurora Perrineau, Frank Harts, Keiko Agena


Sobota a nedeľa o 22.00 (Od 11. júna.)
Povedzme si to tak, ako to je, bez zbytočných príkras a ružových okuliarov: Môžete si vybrať farbu a strih vlasov, štýl obliekania, mobil, všakovaké spotrebiče, byt alebo dom, partnera či len milenca, priateľov (a s trochou šťastia možno i nepriateľov), no rodičov... Tých si skrátka vybrať nemôžete. Ani to, aké gény po nich zdedíte (v tom lepšom prípade len ploché nohy, pivné brucho a rednúce, predčasne šedivé vlasy už v tridsiatke). Môžete ich (obvykle aspoň v myšlienkach) síce vymazať zo svojho života, ale technicky to na veci nič nemení – stále ste s nimi istým spôsobom (minimálne biologicky) spojení, či sa vám to páči alebo nie.

V prípade geniálneho forenzného profilovača Malcolma Brighta (Tom Payne), ktorého práve pre neprispôsobivosť a iné pretrvávajúce problémy súvisiace s dávnou traumou vyrazili z FBI je toto spojenie, žiaľ, zároveň nepredstaviteľne krutým prekliatím. Jeho otec Martin (Michael Sheen), kedysi brilantný lekár so závideniahodnou povesťou, totiž už celú večnosť hnije na psychiatrickej klinike s najvyššou formou stráženia, pretože... Pred viac ako dvadsiatimi rokmi zavraždil a zmrzačil viac ako dve desiatky ľudí, vďaka čomu si od médií, ktoré prípad sledovali ako supy, vyslúžil mimoriadne priliehavú prezývku Chirurg!

Nečudo, že aj dnes, po toľkých rokoch, Malcolma nielen v noci, ale i kedykoľvek za bieleho dňa mučia živé a až desivo reálne nočné mory o tom, čo sa vtedy stalo a čo sa možno jedného dňa, už onedlho... Stane opäť.


Kto je kto
Malcolm Bright (Tom Payne)

Profilovač - Malcolm
Foto: Warner Bros.
 
Jeden z najbrilantnejších kriminálnych psychológov a forenzných profilovačov súčasnosti sa až znepokojivo ľahko dokáže vcítiť do pocitov, myšlienkových pochodov, motívov a plánov tých najšialenejších, najzvrhlejších a najkrutejších ľudských bytostí, z ktorých (zlo)činov sa každému normálnemu človeku dvíha žalúdok. Nečudo, desivú pravú tvár jedného z nich odhalil už ako malý chlapec. Tým diablom v ľudskej koži bol, žiaľ, jeho vlastný otec, takže to, že sa Malcolm aj po viac ako dvadsiatich rokoch od toho prekliateho dňa desí predstavy, že niečo nekonečne skazené v DNA, ktorú po ňom zdedil, ho možno predurčuje vydať sa v jeho stopách...

Dr. Martin Whitly (Michael Sheen)
Profilovač - Martin
Foto: Warner Bros.
 
Kedysi geniálny lekár, dnes legendárny sériový vrah s prezývkou Chirurg s desivou povesťou dlhodobo internovaný na psychiatrickej klinike s najvyššou formou stráženia – svojho času totiž zavraždil 23 ľudí! Za iných okolností by za svoj čin s najväčšou pravdepodobnosťou skončil buď s doživotným trestom v tej najtvrdšej base zo všetkých, alebo na šibenici, v plynovej komore či na elektrickom kresle (podľa platnej legislatívy v tom-ktorom štáte, v ktorom by ho súdili). No vďaka istej veľmi konkrétnej dohode s jedným nemenej vyšinutým, no zároveň mimoriadne vplyvným chlapom to napokon dopadlo inak. Aj keď je Martinov vzťah so synom už celú večnosť v troskách (a zhruba posledných desať rokov spolu vôbec neboli v kontakte), nemožno skrátka nevidieť, že by bol rád, ak by Malcolm raz po ňom takpovediac prebral štafetu!

Jessica Whitlyová (Bellamy Young)
Profilovač - Jessica
Foto: Warner Bros.
 
Malcolmova mama je nielen krásna žena, ale i každým cólom hrdá dáma z vyššej spoločnosti a úspešná podnikateľka, ktorá navonok vždy pôsobí silno a rezervovane, ba až chladne. Akoby ju skrátka nikdy nič nemohlo rozhádzať. No je to tiež od istého času veľmi smutná a veľmi, veľmi nešťastná osoba, ťažká alkoholička - pretože len na dne pohárika dokáže aspoň na chvíľu utopiť desivé spomienky na hrôzy, ktoré má na svedomí jej manžel a s nimi spojené neutíchajúce výčitky svedomia, že ak by si niečo, hocičo všimla skôr... Mohla niekoho zachrániť.

Gil Arroyo (Lou Diamond Phillips)
Profilovač - Gil
Foto: Warner Bros.
 
Ak by život nemal obzvlášť čierny zmysel pre humor, ostrieľaný policajný dôstojník s úctyhodnou intuíciou a srdcom na pravom mieste by bol Malcolmovi určite oveľa lepším otcom ako ten skutočný. A aj jeho matka by po Gilovom boku bola bez debaty oveľa šťastnejšia a vyrovnanejšia. Lenže keď sa spoznali, bol Gil dávno šťastne ženatý so svojou láskou z mladosti menom Jackie, Malcolm už chodil do školy a Jessicin život sa zrútil ako domček z karát, keď jej manžela najprv zatkli, súdili a napokon aj odsúdili za vraždu dvadsiatich troch ľudí!

Ainsley Whitlyová (Halston Sage)
Profilovač - Ainsley
Foto: Warner Bros.
 
Malcolmova pôvabná a veľmi, veľmi, veľmi ambiciózna mladšia sestra je nádejná televízna reportérka, ktorej predpovedajú veľkú budúcnosť. Teda... Za predpokladu, že sa poriadne obuje do nejakej naozaj zaujímavej témy. Asi veľmi neprekvapí, že blonďavý anjelik má už celú večnosť jednu poriadne pikantnú v zálohe, len zatiaľ tak akosi, ehm... Nedostal možnosť ju zrealizovať podľa svojich predstáv. Ak tipujete exkluzívny rozhovor s jej otcom, nemýlite sa! Takže keď sa Ainsley napokon jedného dňa naskytne jedinečná príležitosť nakrútiť ho, pochopiteľne po nej siahne všetkými desiatimi, ignorujúc pochybnosti, zdesenie, výhrady a protesty svojej mamy i brata. Nanešťastie...

Dani Powellová (Aurora Perrineau)
Profilovač - Dani
Foto: Warner Bros.
 
Aj keď na prvý pohľad vyzerá ako chodiaca reklama na policajtku, ktorej brat, otec, starý otec a možno aj strýko boli tiež policajti... Zdanie klame. V skutočnosti vyrastala v jednej z najhorších štvrtí široko-ďaleko, už ako tínedžerka skĺzla na šikmú plochu a naozaj nechýbalo veľa, aby pre opakované porušenie zákona už v mladom veku buď skončila nadlho za mrežami, alebo... Mŕtva. Našťastie jej však osud – teda, ak naň veríte - jedného dňa zoslal do cesty Gila, ktorý sa stal je mentorom a pomohol jej zmeniť život doslova o 180 stupňov, aj keď sa to spočiatku zdalo nemožné. Mimochodom, to má spoločné s Malcolmom. A ktovie, možno nielen to...

JT Tarmel (Frank Harts)
Profilovač - JT
Foto: Warner Bros.
 
Navonok možno pôsobí ako chodiace policajné klišé – ako pekelne drsný policajt, ktorý najprv použije svoju zbraň (poprípade päste), a až potom rozum -, no v skutočnosti je úplne iný. Je odhodlaný vždy urobiť správnu vec, aj keď to iným práve nehrá do karát a jemu to dvakrát nepridá na popularite. Aj preto neváhal vypovedať proti skorumpovaným kolegom, aj keď si tým pod sebou temer podpílil pomyselný kariérny konár... A aj preto bez zbytočných okolkov vyjadril svoje pochybnosti o Malcolmovom psychickom rozpoložení a spôsobilosti, keď kompetentní po jeho traumatizujúcom únose rozhodovali o jeho (ne)schopnosti vrátiť sa do služby.

Dr. Edrisa Tanaková (Keiko Agena)
Profilovač - Edrisa
Foto: Warner Bros.
 
Svojrázna súdna patologička, ktorá je z Malcolma v podstate už od ich prvého stretnutia úplne vedľa – získal si ju vtedy dosť svojráznym komplimentom, že je (pre štýl, akým zošíva mŕtvoly po pitve) akýmsi „Picassom s fomaldehydom“... Ťažko odhadnúť, do akej miery Malcolm opätuje či neopätuje jej náklonnosť, no často spolu uvoľnene a (súdiac podľa nechápavých, občas dokonca zdesených výrazov na tvárach ich kolegov) aj dosť morbídne flirtujú na mieste činu či v pitevni. No kým z jej strany očividne ide o romantické city, on ju skôr vníma ako výnimočnú priateľku, na ktorú sa v ťažkých chvíľach vždy môže spoľahnúť, o ktorú sa môže oprieť, ktorá ho nenechá v štichu... A nemýli sa.


Čo možno neviete
* Fešáka Toma Paynea, alias seriálového Malcolma, preslávila rola Jesusa z postapokalyptického seriálu The Walking Dead.

* Ak sa vám herečka Keiko Agena, predstaviteľka svojráznej patologičky Edrisy, zdá povedomá, nemýlite sa – určite si ju pamätáte ako Lane z kultového komediálneho seriálu Ženy z rodu Gilmorovcov!

* Pôvabná herečka Aurora Perrineau, alias seriálová Dani, je dcéra (zatiaľ) o niečo známejšieho herca Harolda Perrineaua, ktorého si môžete pamätať napríklad z komédie Vianočná stretávka, ako Linka z akčných sci-fi trilerov Matrix Reloaded a Matrix Revolutions; z krimikomediálneho seriálu Extra tím (ako svojrázneho detektíva Lea, ktorý si nikdy neskladá nepriestrelnú vestu) či z kultového mysteriózneho seriálu Nezvestní, v ktorom štyri roky stvárňoval bývalého stavbára a maliara Michaela.

* Vyšinutého sériového vraha s prezývkou Chirurg v seriáli stvárnil šarmantný Brit Michael Sheen, bez ktorého by mnohé skvelé filmy neboli také, aké ich fanúšikovia milujú – Underworld: Vzbura Lykanov, kde hral vlkolaka Luciana, Twilight sága: Nov, kde si, naopak, strihol upíra (Ara, jedného z krvilačných Volturiovcov), alebo Pasažieri s Chrisom Prattom a Jennifer Lawrence, kde si neodolateľným spôsobom strihol androidného barmana Arthura.... Na rozdiel od kontroverznej americkej hereckej hviezdy (nielen kultového sitcomu Dva a pol chlapa) Charlieho Sheena a jeho nemenej slávneho otca Martina nie je Michaelovo priezvisko umeleckým pseudonymom – je pravé. Verte tomu alebo nie, Michaelovi pár rokov patrilo srdce jeho v našich končinách o niečo slávnejšej krásnej kolegyne Kate Beckinsale, s ktorou ho aj temer dve dekády po rozchode spája nielen dnes už dospelá dcéra Lily Mo, ale i hlboké priateľstvo.

* Ani sympaťák Lou Diamond Phillips, predstaviteľ seriálového detektíva Gila, nie je žiaden neznámy. Možno si ho pamätáte zo skutočného príbehu 33 životov s Antoniom Banderasom, z akčnej komédie Veľký záťah s Markom Wahlbergom, z trileru Netopiere, z dvojdielneho krimitrileru Zločiny čiernej ruže s krásnou Brooke Shields, či ako najlepšieho priateľa hlavného hrdinu z krimiseriálu Drsný šerif.

* V seriáli sa v menších i väčších úlohách objavia i ďalšie známe tváre. V prvej sérii napríklad šarmantný Dermot Mulroney v úlohe bohatého a vplyvného podnikateľa Nicholasa Endicotta, ktorý, aj keď by to na prvý i druhý pohľad asi tipoval málokto, s Malcolmovým otcom čo-to spoločné – niečo znepokojivé, niečo naozaj, naozaj desivé... Nuž a v druhej zase Catherine Zeta-Jones ako lekárka na psychiatrickej klinike, ktorej je ten diabol v ľudskej koži dlhoročným pacientom!