Mesto tieňov

08. 01 2023 07:00 | www.markiza.sk
Mesto tieňov
Mesto tieňov Foto: TV Markíza

Dlhá noc berie dych v dave duší ospalých. V dotyku rána mesto vstáva a... Tiene miznú!

(Kriminálny seriál, SR, 2007-2012, Stereo)
Réžia: Róbert Šveda a Peter Bebjak
Hrajú: Pavel Višňovský, Marián Mitaš, Anton Vaculík, Laco Hrušovský, Róbert Jakab, Ivan Vojtek st., Ivan Romančík, Soňa Norisová


Sobota a nedeľa o 20.50 (Od 20. januára.)
Tomáš (Marián Mitaš) prichádza na Oddelenie násilnej kriminality (ONK) - na miesto, ktoré mu vybavil otec, súdny patológ Jozef (Anton Vaculík). Okrem Tomáša na oddelení pracujú pod vedením Ivana Tomečka (Pavel Višňovský) v jeho tíme aj dvaja kriminalisti, dva protiklady, ktoré sa navzájom dopĺňajú: Sergej (Laco Hrušovský) a Oliver (Róbert Jakab). Ďalší je Rudo (Ivan Vojtek st.), ktorý dokáže získať akékoľvek informácie bez toho, aby vyšiel na ulicu. Na oddelení v rámci inovácie vyšetrovacích postupov pracuje aj psychologička a analytička Jana (Soňa Norisová). Šéfom celého oddelenia je Milan (Ivan Romančík).

Popri vyšetrovaní zločinov sa odhaľuje aj privátny život dvoch hlavných predstaviteľov Ivana a Tomáša. Ivan má problém s dospievajúcou dcérou Evou, a ten sa prenáša do jeho vzťahu k manželke Darine. Tomáš sa zasa nasťahuje do spoločného bytu s priateľkou Luciou (Jana Knapíková), ktorá je novinárka a spoločne sa učia žiť spolu. Popritom má Tomáš naštrbený vzťah s otcom, s ktorým sa stretáva v práci – vyčíta mu jeho workoholizmus a obviňuje ho z matkinho úrazu, po ktorom ostala na vozíku...


Kto je kto
mjr. Ivan Tomeček (Pavel Višňovský)

Mesto tieňov - Ivan
Foto: TV Markíza
 
Jeho rodina je v kríze, pretože väčšinu času trávi v práci a domov sa chodieva iba vyspať. Jeho dcéra Eva sa zle učí, chodí poza školu. Ivan ju podozrieva, že má problémy s drogami. S manželkou Darinou sa kvôli Eve neustále háda. Darina ho obviňuje, že sa Eve nikdy nevenoval a že jediná forma výchovy, ktorú Ivan pozná, je trestanie a vyhrážky. Ivanov osobný príbeh je hľadaním si cesty k dcére i k manželke.

npor. Tomáš Benkovský (Marián Mitaš)
Mesto tieňov - Tomáš
Foto: TV Markíza
 
Mladý policajt so sľubnou a rozvíjajúcou sa kariérou. Už na akadémii bol považovaný za najlepšieho študenta, dokonca sa ho pokúšali naverbovať k tajným. Ale on chcel vždy robiť na vraždách, preto si po skončení školy okamžite podal žiadosť do ONK. Neuspel, takže strávil celý jeden rok ako okrskár. Na ďalší rok ho však už prijali, a tak s veľkými očakávaniami nastupuje na oddelenie ako kriminalista. Je trochu prekvapený, že ho tu - ako veľkú hviezdu vysokej školy - nevítajú s fanfárami, ale dokáže sa cez to preniesť. Jeho radosť kalí len jediná vec: s ONK totiž spolupracuje aj jeho otec Jozef, ktorého si na oddelení veľmi vážia ako odborníka. Nuž a medzi Tomášom a otcom to už pár rokov poriadne škrípe.. Otec si podľa Tomáša o ňom myslí, že za nič nestojí, Tomáš zase otca obviňuje z matkinho úrazu, po ktorom ostala pripútaná na invalidný vozík. Podľa neho totiž mama vždy robila len to, čo chcel otec...

npor. Sergej Kopriva (Ladislav Hrušovský)
Mesto tieňov - Sergej
Foto: TV Markíza
 
Typický akčný policajt – rýchly, presný, spoľahlivý, ale veľmi necitlivý a zameraný na seba. Nechápe, ako môže niekomu vadiť, že má v aute na plné pecky pustené rádio, že niekomu zjedol obed alebo vypil kávu, že nezaplatil v reštaurácii a pod. Je najväčší frajer v balení žien, vypije najviac pív, vždy - a za každú cenu - dodrží slovo a je presvedčený, že muži a ženy... Sú odlišné živočíšne druhy!

npor. Oliver Bachratík (Róbert Jakab)
Mesto tieňov - Oliver
Foto: TV Markíza
 
S kolegom Sergejom, ktorý je rýchly, presný, spoľahlivý, ale veľmi necitlivý a zameraný na seba, môže vydržať len veľmi trpezlivá osoba - a tou Oliver bez debaty je. Ale občas ho aj on má plné zuby. Oliver je pokojný chlap, ktorého nič nerozhádže a ktorý nepotrebuje s nikým súperiť. Len s jedným človekom - a tým je jeho partner. Medzi nimi to v jednom kuse iskrí!

Jozef Benkovský (Anton Vaculík)
Mesto tieňov - Jozef
Foto: TV Markíza
 
Vysoký, chudý suchár, s mierne ironickým pohľadom na svet. Pracuje, hoci už je v dôchodkovom veku. ONK ho považuje za najväčšieho odborníka v odbore súdne lekárstvo. Z manželkinej nehody má veľké pocity viny, ale navonok (a najmä pred synom) sa tvári, že je všetko v poriadku. Je veľmi schopný profesionál, ktorý na oddelení pracuje už takmer 20 rokov a má obrovskú autoritu. Postupom času vyjde najavo, že to bol práve on, kto sa u šéfa oddelenia prihovoril za prijatie Tomáša do tímu, že bol ten, kto mu najviac dôveroval. K Tomášovi sa správa odmerane, ale vo vnútri ho chladný vzťah so synom veľmi trápi. Pokúša sa nájsť si k nemu cestu, ale Tomáš ho zaryto odmieta. O jeho súkromnom živote sa vie na ONK len málo. Jozef Benkovský pôsobí ako človek, ktorý existuje len v práci a pre prácu.

npor. Jana Holíková (Soňa Norisová)
Mesto tieňov - Jana
Foto: TV Markíza
 
Má za sebou šesť rokov praxe vo väznici. Stanovuje psychologické profily páchateľov, dokáže predvídať ich kroky. Na oddelení ju majú radi, aj keď okrem Ivana ju všetci prijímajú s miernym dešpektom. Na oddelenie ju prijal Milan, aby si šplhol u nadriadených, aké progresívne metódy oddelenie používa. Sem-tam po nej niektorý kolega vybehne, ale Jana zvláda nápadníkov s prehľadom. Všetkých odmietne. Nikto nevie, prečo. Teórií je mnoho: je buď frigidná, alebo vdova, alebo lesbička...

kpt. Rudo Uhrík (Ivan Vojtek)
Mesto tieňov - Rudo
Foto: TV Markíza
 
Veľmi rád sa hrabe v papieroch. Dokáže získať akékoľvek informácie takmer vždy bez toho, aby vôbec musel vyjsť na ulicu! Kolegovia sú presvedčení, že v živote pri akcii nedržal zbraň v ruke a na povinných testoch streľby zaňho vždy nastrieľa niekto iný. Čo robí v súkromí, nie je nikomu známe. Ale isté je, že aj on má súkromný život. Navonok pôsobí úplne bezproblémovo.

pplk. Milan Horký (Ivan Romančík)
Mesto tieňov - Milan
Foto: TV Markíza
 
Všetci ho vnímajú ako karieristu, iba Ivan si uvedomuje, že Milan je ohromný stratég a len vďaka nemu sa oddeleniu darí tak dobre bez ohľadu na to, kto je pri moci. Darí sa mu udržať oddeleniu istú profesionálnu nezávislosť a manévruje na hranici medzi odvolaním a ovplyvňovaním vyšetrovania. Vďaka tomuto postupu si ho nevážia ani nadriadení ani podriadení, ale Milanovi na tom až tak veľmi nezáleží. Keď treba, vie dosiahnuť svojou autoritou to, čo potrebuje.

Lucia Strelková (Jana Knapíková)
Mesto tieňov - Lucia
Foto: TV Markíza
 
Mladá novinárka, sa krátko nato, ako sa s Tomášom zoznámila a obaja sa do seba bezhlavo zaľúbili, k nemu rovno nasťahovala. Nanešťastie až teraz, s odstupom času, si uvedomuje, že ho takmer nepozná a že vlastne ani nevie, či vôbec dokáže žiť s policajtom! Bojí sa oňho, nevidí ho celé dni a noci a navyše ju extrémne frustruje, že sa s ňou odmieta rozprávať o svojej práci... Keďže kríza ich vzťahu neprechádza, ale naopak neustále sa stupňuje, Lucia začne vážne zvažovať, že Tomáša opustí...

Irena Rakúsová (Anna Javorková)
Mesto tieňov - Irena
Foto: TV Markíza
 
Anka Javorková v kriminálnom seriáli prepožičala tvár súdnej lekárky Ireny Rakúsovej. Bola dlhoročnou kolegyňou Tomášovho (Marián Mitaš) otca Jozefa Benkovského, poznajú ju teda všetci kriminalisti. Zaujímavosťou je, že všetkým zásadne tyká. Je vecná pragmatička a profesionálka. V súkromnom seriálovom živote je rozvedená a je matkou dvoch detí.


Čo možno neviete
Mesto tieňov je prvý pôvodný kriminálny slovenský seriál. Na jeho príprave a realizácii tvorcovia spolupracovali so súdnymi lekármi a policajnými expertmi. Tí boli prítomní aj „na pľaci“ počas samotného nakrúcania. Seriál má dve série po desať častí a ich dej je inšpirovaný skutočnými kriminálnymi príbehmi, ktoré sa reálne odohrali. Nakrúcať sa začalo koncom septembra roku 2007 (prvá klapka padla 17. septembra).