V mene zákona

17. 05 2022 15:25 | www.markiza.sk
V mene zákona
V mene zákona Foto: TV Markíza

Tri tímy, skutočné zločiny, reálne vyšetrovanie... Pravda musí byť odhalená, krutosť, chladnokrvnosť a zlo potrestané!

(Detektívny seriál, 20´, SR, 2009, Stereo)
Hrajú: Jozef Kapec, Silvia Donová, Ivan Šándor, Milan Malinovsky, Tibor Vokoun, Tomáš Horváth, Jozef Švoňavský, Dana Košická, Marta Potančoková, Jevgenij Libezňuk


Zimomriavkovo fascinujúci svet vyšetrovateľov vrážd poznali slovenskí diváci do roku 2009 najmä vďaka zahraničným seriálom a niekoľkým slovenským lastovičkám - od roku 2009 však bola pôvodná slovenská kriminálka vďaka markizáckemu seriálu V mene zákona doslova na dennom programe! Každý deň tak diváci mohli sledovať prácu a postup vyšetrovania troch detektívnych dvojíc.

Seriál ponúka zasvätený pohľad na prácu policajných detektívov a súčasne týchto profesionálov ukazuje aj ako ľudí so slabosťami, túžbami či so strachom. Na šesticu sympatických hrdinov čakajú každý deň nové a nové zločiny a páchatelia. Pravda musí byť odhalená, krutosť, chladnokrvnosť a zlo potrestané!


Kto je kto
podporučík kriminálnej polície Michal Nosný (Jozef Kapec)

V mene zákona - Michal Nosný
 
Príťažlivý a vždy triezvo uvažujúci pragmatik má len jediný cieľ: usvedčiť páchateľa a odhaliť pravdu. Pre tento cieľ je občas schopný aj mierne porušiť zákon a obísť nariadenia. Jeho „parketou" je hlavne vypočúvanie svedkov. Je dobrý psychológ a presne vie, kde a ako silno má pri výsluchu pritlačiť. Len pri vypočúvaní atraktívnych svedkýň sem - tam víťazí jeho mužský „kód".

poručíčka kriminálnej polície Anna Ríznerová (Silvia Donová)
V mene zákona - Anna Ríznerová
 
Anna pokračuje v rodinnej tradícii. Policajným remeslom totiž žije celá jej rodina. Aj keď navonok pôsobí chladne a rezervovane, v skutočnosti je to vnímavá a empatická mladá žena. Táto vynikajúca strelkyňa je svojej práci oddaná možno až príliš... nie je žiadnym prekvapením, že enormným profesionálnym nasadením trpí jej súkromný život. Anna je však slobodná aj preto, lebo muži sa akosi podvedome boja vzťahu so ženou v takomto povolaní. Ona si ale uvedomuje, že ak chce byť v mužskom prostredí kriminálky rešpektovaná, musí byť lepšia, než ostatní. Lepšia, než muži...

nadporučík kriminálnej polície Dávid Kajzer (Ivan Šándor)
V mene zákona - Dávid Kajzer
 
Korene toho, aký citlivý a impulzívny je Dávid dnes, treba hľadať v jeho smutnej minulosti. Dávid je sirota a detstvo prežil v domove. Istý čas bola jeho prístreškom aj ulica a on na nej už v mladom veku na vlastnej koži pocítil, že ľudia vedia byť aj beštiami. Násilie nemá rád a obzvlášť ho zasahuje to, ktoré je páchané na deťoch. Jeho prchká a vášnivá povaha je niekedy prekážkou pri dodržiavaní predpisov.

nadporučík kriminálnej polície Matúš Bobocký (Milan Malinovsky)
V mene zákona - Matúš Bobocký
 
Je rozvážny, nenecháva sa unášať emóciami, vie sa perfektne ovládať - a je teda pravým opakom impulzívneho Dávida. Niet sa však čo čudovať, veď jeho zázemie a životný príbeh sú úplne iné. Má milujúcu rodinu, nikdy nepoznal biedu a nedostatok a v pohodlí a harmónii získal dobré vzdelanie. Ako absolvent právnickej fakulty veľmi dobre vie, čo môže a čo nie a snaží sa vždy dodržiavať právo a zákon. Niekedy sa však nechá predpismi a zákonmi „zviazať" možno až príliš. Navonok pôsobí trochu suchársky a nudne, je však vynikajúci pozorovateľ a bystrý úsudok ho pri odhade ľudí sklame len málokedy.

kapitán kriminálnej polície Karol Hrivňák (Tibor Vokoun)
V mene zákona - Karol Hrivňák
 
Tento muž stelesňuje všetky cnosti, ktoré by sme si od kapitána polície mohli želať. Je pevný a neoblomný v názoroch, neúplatný a charakterný a svoju prácu vidí ako poslanie. Ako niečo, na čo bol predurčený, ako misiu a vyšší cieľ. Ak mu je niečo skutočne cudzie, tak je to karierizmus. Zaúčať mladých, odovzdávať im vedomosti a remeslo, byť vzorom a ochrancom - to všetko ho charakterizuje ako policajta aj ako muža. Rovnako tvrdý a prísny ako na seba je však aj na tých, čo sú okolo. Aj vďaka tomu sú dnes jeho niekdajší „učni" tými najlepšími kriminalistami. Pri všetkej svojej sile a pevnosti však aj on má slabé miesta - špeciálne strach z blížiaceho sa konca jeho policajnej cesty. Vedomie, že zločin tu ostane aj po ňom, mu spôsobuje úzkosť a vrásky.

podporučík kriminálnej polície Milan Petrovič (Tomáš Horváth)
V mene zákona - Milan Petrovič
 
Už od detstva túžil byť policajtom tak, ako ním bol jeho otec. Mládenca neodradila ani hrozná skutočnosť, že pri výkone povolania jeho otec zomrel. Je čerstvo po škole a hlavu má plnú naivných ideálov. Snaživý a netrpezlivý mladík chce čo najrýchlejšie dohnať svojich ostrieľaných kolegov, jeho naivita a neskúsenosť sa však prejavujú v málo vhodných situáciách - napríklad pri výsluchoch svedkov. Milan je však aj napriek chybičkám mladosti skvelým „materiálom" - má šancu že raz vyzreje na výborného policajta, pretože je vytrvalý, vnímavý a charakterný.

major kriminálnej polície Samuel Severa (Jozef Švoňavský)
V mene zákona - Samuel Severa
 
Je to profesionál, náročný no ľudský šéf, ktorý od svojich podriadených vyžaduje plné nasadenie a odovzdanosť prípadom. Jeho ľudia mu predkladajú dôkazové materiály a on potom uzatvára spis a posúva ho prokurátorovi.
majorka kriminálnej polície Zuzana Horecká (Dana Košická)
V mene zákona - Zuzana Horecká
 
Táto silná žena je priamou nadriadenou všetkých kriminalistov. Jej prirodzená autorita a charizma ju k pozícii šéfky predurčujú. Svojim podriadeným zadáva úlohy a je to ona, kto uzatvára spis a posúva ho k prokurátorovi potom, ako „jej" ľudia predložia dôkazy.
súdna lekárka Andrea Malušová (Marta Potančoková)
V mene zákona - Andrea Malušová
 
Oduševnená profesionálka, pre ktorú je jej mýtami opradené povolanie súdneho lekára viac, ako len prácou. Svoj džob miluje a napriek svojmu mladému veku v ňom dosiahla veľa. Kolegovia doktori aj kriminalisti ju rešpektujú a vedia, že jej závery sú zväčša presné, a že sa mýli len málokedy. V osobnom živote sa jej až tak nedarí, no Marta nie je žiadna zúfalá žena. Napĺňa ju jej práca a to je pre ňu najdôležitejšie.

súdny lekár Boris Barátov (Jevgenij Libezňuk)
V mene zákona - Boris Barátov
 
Rozhľadený profík sa teší rešpektu a uznaniu kolegov. Považujú ho za kapacitu a jeho úsudku a analýzam dôverujú, pretože je mimoriadne skúsený a dôsledný. Spolu s kriminalistami chodí na miesto činu aby sa potom vracal do svojho „hlavného stanu" - na patológiu - a pomohol doriešiť kolegom kriminalistom prípady.