Smutný koniec herečky († 75): Tragický pád zo schodov, do Česka sa už nevrátila

25. 10 2022 11:25 , článok bol aktualizovaný 26. 10 2022 09:25 | markiza.sk, tasr
Zuzana Burianová na archívnej snímke z roku 2017.
Zuzana Burianová na archívnej snímke z roku 2017. Foto: Profimedia.sk

Česť jej pamiatke.

Vo veku 75 rokov zomrela česká herečka Zuzana Burianová, informuje český Blesk. Smutnú správu potvrdila herečkina dcéra Kateřina Kergalová.

„Som teraz v šoku, ale určite maminke pripravím zádušnú omšu, kam sa jej priatelia budú môcť prísť rozlúčiť,“ povedala pre Blesk Kateřina, pre ktorý tiež uviedla, že jej mama spadla zo schodov: „Maminka spadla zo schodov, zlomila si nohu a potĺkala sa. Asi dostala embóliu.“ Ešte pred týždňom pritom šla za mamou, ktorá ju uistila, že bude lepšie. Ako píše ďalej Blesk, už sa tešila, že sa vráti do Česka. Jej posledné želanie, stráviť Vianoce v Česku, sa jej už nenaplní.

Burianová, ktorá si zahrala sestričku Zuzanu v seriáli Nemocnica na okrajií mesta (1978) či postavu Bohunky v kultovej českej komédii Vesničko má, středisková (1985), oslávila 2. októbra 75. narodeniny. Zahrala si aj v seriáli Bakaláři, kam sa periodicky vracala v rôznych rolách.

Burianová sa preslávila v 60. rokoch v pražskom divadle Semafor. Účinkovala napríklad v predstaveniach Jonáš a tingltangl, Kdyby tisíc klarinetů, Benefice alebo Člověk z půdy. „Zuzana vedela spievať, pomerne slušne intonovala a navyše mala svoj osobitý prejav, ktorý sa k nej nie celkom hodil,“ spomína na zosnulú umelkyňu riaditeľ divadla Semafor Jiří Suchý.

Burianová neskôr vystupovala tiež s Jiřím Grossmannom a Miloslavom Šimekom.

Naspievala niekoľko populárnych piesní - Ano, pane Jiří, Co jsem všechno ztratila, Máš už jít, To nám, slečno, nedělejte či Tance stárnou a my ne. Počuť ju možno aj na albume Kukátko (1983) od folkového dua Miroslav Paleček & Michael Janík.

Pred kamerou stvárnila viacero drobných úloh. Diváci si ju môžu pamätať z televíznych seriálov Nemocnice na kraji města a Návštěvníci, ako aj z filmov Fantom Morrisvillu, Prodavač humoru alebo Vesničko má středisková.

Prvým manželom Zuzany Burianovej bol slovenský režisér Ján Roháč, ktorý zomrel v roku 1980. Burianová od 90. rokov až do svojej smrti žila vo Švajčiarsku. Zanechala po sebe dcéru.

Archívny záber Zuzany Burianovej.
Foto: Profimedia.sk