Mladík vnikol so zbraňou na miesto, kde bola kráľovná: Takýto trest dávno neudeľovali

03. 08 2022 17:00 | tasr
Ilustračná snímka kráľovnej Alžbety II.
Ilustračná snímka kráľovnej Alžbety II. Foto: Profimedia.sk

Má len 20 rokov.

Britská polícia v utorok obvinila 20-ročného Jaswanta Singha Chaila zo spáchania trestného činu podľa zákona o vlastizrade z roku 1842 po tom, ako ho vlani zatkla s kušou v areáli Windsorského hradu. V tom čase tam trávila vianočné sviatky britská kráľovná Alžbeta II.

Chail je vo väzbe a 17. augusta sa postaví pred súd, uviedla miestna polícia. Mladík bol obvinený podľa paragrafu zákona o vlastizrade z roku 1842, podľa ktorého je útok na kráľovnú alebo držba strelnej či útočnej zbrane v jej prítomnosti s úmyslom zraniť ju alebo vystrašiť trestným činom.

Je mimoriadne zriedkavé, aby boli vznesené obvinenia podľa tohto 180 rokov starého zákona. Naposledy sa tak stalo v roku 1981. Vtedy bol Marcus Sarjeant odsúdený na päť rokov väzenia po tom, ako sa priznal k streľbe slepými nábojmi na kráľovnú počas slávnostného sprievodu.

Kráľovná Alžbeta II. vlani kvôli pandémii covidu trávila vianočné sviatky s viacerými členmi rodiny vo Windsore a nie ako býva tradíciou vo vidieckom sídle Sandringham House vo východnom Anglicku.