Muž, ktorý vyšetroval vraždy Ondreja Riga, prehovoril. Smrť si zaslúžil skôr

17. 06 2022 09:13 | tvnoviny.sk
Muž, ktorý vyšetroval vraždy Ondreja Riga, prehovoril. Smrť si zaslúžil skôr
Muž, ktorý vyšetroval vraždy Ondreja Riga, prehovoril. Smrť si zaslúžil skôr Foto: TV Markíza

Práca na prípade bola mimoriadne ťažká.

Vo veku 66 rokov zomrel v utorok (14. júna) najväčší sériový vrah na Slovensku Ondrej Rigo. Naposledy vydýchol v trenčianskej väznici, kde si odpykával doživotný trest za vraždu ôsmich žien a maloletého chlapca. Presná príčina jeho úmrtia nie je známa, v minulosti ale trpel problémami so srdcom.

Ondrej Rigo sa preslávil v deväťdesiatych rokoch ako sériový vrah a nekrofil. Svoje obete totiž zabíjal údermi do hlavy a následne s mŕtvolami súložil. Zameriaval sa prevažne na staršie a osamelé ženy v Bratislave, Mníchove a Amsterdame. Na jeho prípade od začiatku pracoval vyšetrovateľ Jozef Vachálek, ktorý televízii Markíza poskytol exkluzívny rozhovor.

Práca na prípade bola mimoriadne ťažká. „Boji to jatky. Keď sme prišli na miesto činu, všade bola krv,“ spomína na začiatky vyšetrovania.

Zaujímavosťou bolo, že obvinený sa prezýval aj „ponožkový vrah“ pretože si navliekal ruky do ponožiek, aby nezanechal odtlačky.

„Nerátal s tým, že po súloži zostáva v pošvách obetí biologický materiál,“ vysvetľuje dôvod, pre ktorý pri vyšetrovaní vraždy prvýkrát použili DNA na preukázanie viny.

Všeobecne však bol podľa neho Rigo extrémne vynaliezavý a pre každý dôkaz mal iné vysvetlenie.

„Asi najhoršie bolo, že sa ani pod ťarchou dôkazov nikdy nepriznal. Verejne tak svoj čin neoľutoval a neospravedlnil sa,“ tvrdí vyšetrovateľ.